Ciekawe miejsca w  Żernikach.
Parafia i kościół pw. św. Jana Chrzciciela

kościół  Najwcześniejsze plany wybudowania kościoła w Żernikach pojawiły się już w 1912 roku, ale wybuch I Wojny Światowej a potem dewaluacja zebranych już funduszy uniemożliwiła ich realizację.
  Dopiero w czasach pokoju, po długich staraniach (między innymi proboszcza z Szobiszowic - ks. Jana Globischa),
od spadkobierców hrabiego von Grölinga,
za 60.000 marek, w centrum wsi
(przyłączonej do Gliwic w 1927 roku), zakupiono 45 morgów gruntów z różnymi zabudowaniami.

Środki pieniężne zbierano m.in. wśród wiernych w diecezji, a bogatsi mieszkańcy Żernik fundowali elementy wyposażenia. Na podstawie projektu, który był dziełem miejscowego mistrza budowlanego pana Nawrata, dużą stodołę przebudowano na budynek kościoła, a plebania powstała z istniejącego spichlerza.
  W dniu 6 września 1931 roku, Kardynał Adolf Bertram konsekrował kościół w obecności burmistrza miasta Gliwice pana Geislera. Pierwszym proboszczem Parafii św. Jana Chrzciciela w Żernikach został były wikary z Mikulczyc (Zabrze) - ksiądz Maksymilian Beigel.
  Ks. Beigel urodził się w 1887 r. w Murckach, w rodzinie urzędnika kolejowego. Zmarł w 1949 r. i został pochowany obok żernickiego kościoła.
  Po śmierci ks. Beigla, w latach 1949-1958, proboszczem został ks. Franciszek Herman, urodzony w Bohorodczanach, w powiecie stanisławowskim. W 1958 roku ks. Herman, dekretem ks. Biskupa, został przeniesiony do parafii św. Antoniego w Wójtowej Wsi. Po swojej śmierci został pochowany na cmentarzu w Żernikach.
  Od 1958 roku proboszczem parafii św. Jana Chrzciciela został mianowany ksiądz Ludwik Buczkowski - urodzony w Skomorochach koło Tarnopola, seminarium duchowne ukończył we Lwowie. W 1987 roku przeszedł na emeryturę mieszkając dalej na plebanii. Zmarł 23 listopada 1998 r.
i także został pochowany na żernickim cmentarzu.
  Od 1987 roku administratorem, a później proboszczem w Żernikach, został ks. Antoni Rzeszutko.
  Ks. Antoni Rzeszutko urodził się w 1955 r. w Głuchołazach. Pochodzi z parafii Nowy Las na Opolszczyźnie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1980 roku w Opolu. Po święceniach został skierowany jako wikary do parafii w Raciborzu, a potem w Zabrzu-Rokitnicy.
 
W 1934 roku, podczas pierwszych misji, miejscowy stolarz pan Markiefka, ofiarował istniejący do dzisiaj drewniany krzyż misyjny.

  W ostatnim dwudziestoleciu dzięki poszczególnym sponsorom i ofiarności mieszkańców Żernik i przynależącej do parafii Szałszy zrealizowano trzy poważniejsze inwestycje:
       
  budowa domu parafialnego,
       
  dzwonnicy,
       
  oraz przedłużenia kościoła o nową zakrystię i salkę spotkań grup parafialnych.
Dwie ostatnie inwestycje zostały sfinalizowane i oddane do użytku w Niedzielę Wielkanocną 2006 r.
  W tym dniu zostały także poświęcone nowe, ufundowane przez Parafian dzwony, które przypominają nam o Mszach św. i nabożeństwach w naszym kościele.

Na podstawie Nasza parafia na: http://www.parafia-zerniki.pl
Tekst uzupełnił i opatrzył zdjęciami: Stanisław Franiel
Powrót