Ciekawe miejsca w  Żernikach.
Historia OSP w Szałszy

Ochotnicza Straż Pożarna w Szałszy powstała 15 lutego 1888 roku z inicjatywy ówczesnego właściciela Szałszy - porucznika szwadronu gliwickich ułanów - hrabiego von Gröling'a.1936
Już na początku swojej działalności, strażacy uchwalili swój Statut, wspólnie z OSP w Czekanowie i Żernikach. Z archiwalnych materiałów niewiele wiemy na temat przełomu XIX i XX wieku. Wiadomo jednak, że w 1933 roku zbudowano remizę strażacką, a zdjęcie obok przedstawia pierwszy wóz strażaków z 1936 roku. W okresie wojennym działalność OSP była zawieszona.
Pierwsze powojenne walne zebranie odbyło się w 1946 roku. Dzisiejszy wygląd remiza zawdzięcza w dużej mierze przebudowie z 1979 roku.
Kolejne prace miały miejsce w  2003, 2007 oraz 2010 roku.

Ufundowany przez lokalną społeczność oraz władze gminne sztandar, który służy nam po dziś dzień, został poświęcony 4 maja 1997 roku.
Stojąca dziś przed remizą figura św. Floriana zagościła na stałe w naszej jednostce w 2006 r.
Została ona przeniesiona ze zlikwidowanej Huty Gliwice - po wieloletnim sprawowaniu opieki nad gliwickimi hutnikami,
teraz objęła pieczę nad szałeckimi strażakami.

Z nowym dziesięcioleciem przyszły nowe zmiany. Każdego roku doposażaliśmy jednostkę w sprzęt i umundurowanie. Przyjęliśmy wielu nowych członków. Szkoliliśmy się oraz zdobywaliśmy nowe uprawnienia. Wszystko po to, by lepiej i skuteczniej służyć ludziom.
Przez okres swej działalności jednostka uczestniczyła w wielu ćwiczeniach dla zachowania  sprawności. Brała udział w zawodach strażackich, gdzie podtrzymywała dobre relacje z druhami naszej gminy.
W 2017 roku męska drużyna zajęła I. miejsce w Gminnych Zawodach Sportowo - Pożarniczych, a drużyna żeńska w swoim debiucie uplasowała się na miejscu drugim. W roku 2019 obie drużyny zajęły pierwsze miejsca.
Aktualnie jednostka stara się o pozyskanie nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego, dzięki czemu będzie miała możliwość zwiększenia obszaru swojego działania.
Wielka szkoda, że w Żernikach nie ma budynku, który by się nadawał na remizę strażacką, gdyż w OSP Szałsza działa wiele druhen i druhów mieszkających w Żernikach.


Na podstawie Kroniki OSP w Szałszy
 przygotowała: Małgorzata Toll
Tekst uzupełnił i opatrzył zdjęciami: Stanisław Franiel
Zdjęcia pochodzą z Kroniki OSP Szałsza,
są to pierwsze i ostatnie zdjęcie w Kronice.

Powrót