Kącik ekologiczny
   

ISTOTNYM ŹRÓDŁEM ZAGROŻENIA ŚRODOWISKA NATURALNEGO

 

Drodzy mieszkańcy Osiedla Żerniki!

 

        Wrzucając do paleniska naszych kotłów centralnego ogrzewania odpady z tworzyw sztucznych niejednokrotnie nie zdajemy sobie sprawy jakie to powoduje skutki dla naszego naturalnego środowiska i dla nas samych jako, że jesteśmy ważnym elementem tego ekosystemu.  

Podczas spalania odpadów z tworzyw sztucznych  kominy naszych domów emitują do atmosfery bardzo groźne związki chemiczne zwane dioksynami.
Związki te następnie opadają na pola uprawne oraz wody śródlądowe i przedostają się do sieci wodnej. Są zatem obecne w glebie naszych przydomowych ogródków, gdzie uprawiamy warzywa na potrzeby rodziny i znajomych.

Dioksyny, uczeni definiują jako toksyczne związki chemiczne obce żywym organizmom dostające się do środowiska naturalnego wskutek działalności produkcyjnej człowieka lub z odpadami, także gazowymi powstającymi podczas ich spalania.

Działanie tego cichego zabójcy jest podstępne i złowrogie. Polega ono na powolnym, ale bardzo skutecznym uszkadzaniu narządów wewnętrznych, takich jak wątroba, płuca, nerki, rdzeń kręgowy lub kora mózgowa. Skutki tych uszkodzeń pojawiają się dopiero po kilku lub kilkunastu latach, od przyjmowania niewielkich dawek tych trucizn - podaje raport Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska.
Najsilniejszy, szkodliwy wpływ dioksyn obserwuje się w systemie rozrodczym ludzi i zwierząt a także w systemie wydzielania wewnętrznego, który reguluje gospodarkę hormonalną.
Wpływ ten obserwuje się również w systemie immunologicznym odpowiedzialnym za stopień odporności naszych organizmów na czynniki chorobotwórcze.
Światowe badania wskazują, że dioksyny stanowią rakotwórcze zagrożenie dla ludzkości.

 

Drodzy Sąsiedzi!

 

Celem tego krótkiego artykułu jest uświadomienie jakie groźne skutki dla nas, a głównie dla naszych dzieci, niesie nasze nierozważne postępowanie polegające na spalaniu odpadów z tworzyw sztucznych, takich jak: resztki wykładzin winylowych z naszych podłóg, folii, butelek typu „PET” po napojach, resztek rur, okładzin meblowych, myjek, gąbek tapicerskich itp. Trzeba mieć świadomość, że dotyczy to zarówno naszych pociech, które urodziły się kilka lub kilkanaście lat temu, jak i tych, które się dopiero urodzą.

To, że nie są to wydumane zagrożenia mające jedynie na celu sianie przerażenia łatwo można stwierdzić spacerując po ulicach naszego Osiedla, zwłaszcza wieczorem lub rano, gdy zamiast otworzyć okno, aby przewietrzyć mieszkanie, musimy je pośpiesznie zamykać.

Inny, równie istotny problem, stanowi spalanie odpadów organicznych z naszych przydomowych ogródków, zwłaszcza wiosną i jesienią. Spróbujemy go poruszyć w następnym artykule nawiązując do Uchwały Rady Miejskiej Gliwic nr Xl/590/97 z 13.11.1997 r. oraz do Regulaminu pracowniczego Ogrodu Działkowego zatwierdzonego przez Krajowa Radę PZD w dniu 07.04.2004 r

 

                                                                                                                                                       Rada Osiedla Żerniki

 

Opracował: Stefan Mercik         


Powrót