Strona informacyjna
Rady Osiedla Żerniki
Obowiązujące prawo dotyczące spalania paliw stałych
- dotacje do wymiany nieekologicznych palenisk.

       Od 1 września obowiązuje Uchwała Sejmiku Województwa Śląskiego NR V/36/1/2017 z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.
Zgodnie z uchwałą podmioty eksploatujące nieekologiczne systemy grzewcze są zobowiązane do ich wymiany:
do końca 2021 r. jeśli instalacja jest eksploatowana powyżej 10 lat od daty produkcji lub nie posiada tabliczki znamionowej,
do końca 2023 r. jeśli instalacja jest eksploatowana w okresie od 5 do 10 lat od daty produkcji,
do końca 2025 r. jeśli instalacja jest eksploatowana poniżej 5 lat od daty produkcji,
do końca 2027 r. jeśli instalacja spełnia wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3 lub klasy 4 według
normy PN-EN 303-5:2012.

Konkluzja!

      Jeśli ogrzewacie Państwo swój dom starym piecem lub kotłem na węgiel, to bardzo możliwe, że już za 4 lata nie  będziecie Państwo  mogli w nim palić. Warto zastanowić się nad modernizacją instalacji grzewczej już teraz - zwłaszcza dlatego, że można skorzystać na ten cel z bardzo atrakcyjnej dotacji z „Programu Ograniczania Niskiej Emisji dla Miasta Gliwice” (PONE -  ulotka programu).

      Jeśli zlikwidujecie Państwo stary piec na paliwo stałe (węgiel lub drewno) i zamienicie go na ogrzewanie gazowe, elektryczne, olejowe lub węglowe oparte na piecu retortowym klasy 5, to możecie otrzymać dotację do 80% kosztów kwalifikowanych, tj. do wartości 8.000 zł
(ulotka programu dofinansowania), bliższe informacje tutaj.

       Jeśli natomiast zmienicie Państwo starą instalację grzewczą na nowoczesną i ekologiczną pompę ciepła, to dotacja może sięgnąć nawet 24.000 zł, a dodatkowo można otrzymać 100% finansowania na termomodernizację budynku do wartości:

  • 17.617 zł na docieplenie ścian,
  • 10.570 zł na docieplenie stropodachów lub dachów,
  • 14.094 zł na wymianę okien i drzwi zewnętrznych.

Łącznie przy instalacji pompy ciepła można otrzymać nawet 66.281 zł - bliższe informacje tutaj.

       Kwoty dotacji są bardzo atrakcyjne, a liczba osób mogących z niej skorzystać jest ograniczona. Nie ma pewności, czy za 4 lata, gdy staniecie Państwo przed koniecznością wymiany pieca, dotacja w takiej wysokości będzie dostępna, a wręcz można się spodziewać, że ceny usług w tym zakresie mogą wzrosnąć ze względu na dużo większy popyt, jaki wówczas na te usługi się ukształtuje!
Nabór jest skierowany do mieszkańców, którzy nie rozpoczęli jeszcze inwestycji wymiany nieekologicznego źródła ciepła oraz nie pozyskali wcześniej dotacji z budżetu miasta do kosztów zmiany systemu grzewczego.
       Warto również dodać, że kwota do 80% dotacji jest rozliczana przez miasto bezpośrednio z wykonawcą, nie jest więc konieczne angażowanie środków własnych do pokrycia całości kosztów inwestycji.
Nowa instalacja grzewcza to większy komfort życia – koniec z codziennymi wizytami w kotłowni i ładowaniem węgla. To również czyste powietrze i mniej problemów ze zdrowiem. Dobrze dobrana i zaprojektowana instalacja grzewcza będzie również tańsza w eksploatacji.
Jeśli mają Państwo dom ocieplony, dobrym i wygodnym rozwiązaniem może być instalacja gazowa. Jeśli Państwa dom nie jest ocieplony
to warto się zastanowić czy istnieją techniczne możliwości instalacji pompy ciepła. Dofinansowanie na ten cel jest bardzo wysokie, a dodatkowo można uzyskać pełne pokrycie kosztów ocieplenia dachu, ścian i wymiany okien. 
Alternatywnym rozwiązaniem jest również nowoczesny i automatyczny piec węglowy klasy 5.
       Szczegółowe informacje o programie dotacji PONE są dostępne na stronie https://bip.gliwice.eu/strona=11087
lub w Wydziale Środowiska Urzędu Miejskiego w Gliwicach, pok. 332, tel. 32 239-12-78.

Gorąco Państwa zachęcamy do modernizacji systemów ogrzewania -  i tak za kilka lat trzeba to będzie zrobić.

        Chcielibyśmy również przypomnieć, że uchwała antysmogowa już teraz zakazuje spalania w instalacjach domowych nieekologicznych paliw takich jak:

  • miał,
  • muł,
  • flotokoncentrat,
  • węgiel brunatny,
  • drewno o wilgotności powyżej 20%.

       Za nieprzestrzeganie zapisów uchwały antysmogowej grozi kara grzywny do 5.000 zł.


Marek Wyszyński i Stanisław Franiel
Powrót