Informacja od Wszechnicy
Polskiej Akademii Umiejętności


Notka biograficzna



         Adam Zagajewski - znakomity poeta, eseista, prozaik, jeden z czołowych przedstawicieli poetyckiej Nowej Fali.
Urodził się w 1945 roku, we Lwowie. Wkrótce wraz z rodzicami, wypędzony ze Lwowa, zamieszkuje  w Gliwicach.
Tu spędzał dzieciństwo i tu ukończył V Liceum Ogólnokształcące.
        Jego ojciec był profesorem Politechniki Śląskiej. Po maturze wyjechał do Krakowa by tam, na Uniwersytecie Jagiellońskim, studiować psychologię i filozofię. W drugiej połowie lat 70. związał się z opozycją demokratyczną, publikował w prasie niezależnej, prowadził seminarium dla tzw. Uniwersytetu Latającego.
        W 1975 roku, po podpisaniu do władz PRL listu-protestu przeciwko ograniczaniu wolności obywatelskich, znanego jako „List 59”, otrzymał zakaz publikacji w wydawnictwach państwowych. W 1979-81 przebywał na stypendium w Berlinie Zachodnim, w 1982 wyjechał do Paryża.
        Do Krakowa powrócił na stałe w 2002 roku. Począwszy od roku 1988 wykładał‚ poezję (przez jeden semestr w roku) w Teksasie, w ramach Creative Writing Program na University of Houston. Natomiast od roku 2007, prowadzi zajęcia z historii literatury w Committee on Social Thought na University of Chicago.
        Jest członkiem zespołu redakcyjnego „Zeszytów Literackich”, kwartalnika założonego pierwotnie na emigracji, w Paryżu, a następnie przeniesionego do Warszawy.
Twórczość Poety obejmuje szeroką problematykę: w latach ubiegłych nawiązywała do naszej, często trudnej,  rzeczywistości, życia emigracyjnego, świata kultury europejskiej i kontemplujące świat dzieła Poety cechuje wielka wrażliwość, szacunek dla człowieka i natury. „Wiersze wybrane”  są dobrym przykładem twórczości i postawy Poety.  
        Adam Zagajewski otrzymał m. in. następujące wyróżnienia: Międzynarodową Nagrodę Vilenica (1996), nagrodę im. Tomasza Transtromera (Västeras, Szwecja, 2000), Nagrodę im. Horsta Bienka (Monachium, 2002),  International Neustadt Prize (USA, 2004), Europejską Nagrodę Poetycką (Treviso, 2010) i Zhongkun International Poetry Prize (Pekin, 2013).


Mieczysław Chorąży      


Powrót