Strona informacyjna
Rady Osiedla Żerniki
Uchwała antysmogowa Sejmiku Śląskiego

         W dniu 7. kwietnia 2017r. Sejmik Województwa Śląskiego podjął uchwałę, która wprowadza ograniczenia dotyczące eksploatacji instalacji grzewczych spalających paliwa stałe.
Uchwała ma za zadanie doprowadzić do poprawy jakości powietrza w regionie, a przez to przyczynić się do poprawy stanu zdrowia mieszkańców i komfortu życia.
Przepisy uchwały obowiązują w granicach administracyjnych województwa śląskiego. Zaczną obowiązywać stopniowo, co ma umożliwić mieszkańcom dostosowanie się do nowych zasad.
Uchwała wprowadza zakaz eksploatacji pieców, które nie spełniają standardów 5 klasy. W przypadku  instalacji eksploatowanych w okresie powyżej 10. lat od daty ich produkcji lub nie posiadających tabliczki znamionowej, zakaz zacznie obowiązywać od 1. stycznia 2022r.
W kolejnych latach zakaz obejmie piece o krótszym okresie eksploatacji.
Istotną zmianą, która zacznie obowiązywać już od 1. września tego roku, jest zakaz stosowania paliw takich jak węgiel brunatny, muły i flotokoncentraty węglowe oraz drewno o wilgotności powyżej 20%.
Zakaz
ten będzie więc dotyczył już najbliższego sezonu grzewczego i ma być rygorystycznie przestrzegany. Tak więc od dnia jego wejścia w życie można się spodziewać kontroli ze strony uprawnionych do tego organów.
         Naruszenie zakazu stosowania paliw niskiej jakości jest zagrożone karą grzywny do 5.000 złotych, o czym stanowi art. 334 ustawy Prawo ochrony środowiska.
Informację opracowano na podstawie uchwały Nr V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r.

Tekst: Adam Prochaczek


        W czasie tego posiedzenia Sejmiku Województwa Śląskiego, głos zabrał Metropolita katowicki ks. Arcybiskup Wiktor Skworc. Jego słowa, z tego posiedzenia, można przeczytać klikając w ten link.            
Stanisław Franiel
Powrót