Strona informacyjna
Rady Dzielnicy Żerniki
Podsumowanie kadencji
Rady Dzielnicy Żerniki za lata 2019-2025.


 ● 6 kwietnia br. zostanie wybrany nowy skład Rady Dzielnicy Żerniki, zatem czas na podsumowanie kadencji ustępującej Rady.
 ● Ostatnie wybory do Rad Dzielnic odbyły się dokładnie 6 lat temu, tj. 7.04.2019 r., natomiast Rada w nowym składzie ukonstytuowała się 16 maja 2019 r. Nowa kadencja Rady zbiegła się z intensywną wycinką drzew w lesie żernickim, stąd nasze zabiegi o jej wyhamowanie.
Na przełomie lat 2019/2020 wysłanych zostało kilkanaście listów do parlamentarzystów z naszego okręgu oraz do gliwickiego Senatora, z prośbą o podjęcie działań na szczeblu parlamentarnym, aby zapobiegać dalszej dewastacji i wycince naszych cennych lasów, stanowiących zielone płuca Gliwic. Nasze działania przyniosły połowiczne rezultaty, ale w nowym Planie Urządzania Lasu (PUL) na lata 2022-2031 uzyskaliśmy wprowadzenie zapisu, że las żernicki zostanie objęty ochroną i będą możliwe jedynie cięcia pielęgnacyjne.
 ● Od wielu lat zabiegamy o oświetlenie ul. Omańkowskiej i zrobienie tam chodnika dla pieszych, którzy nadal muszą korzystać z dziurawego pobocza lub chodzić jezdnią! Zarząd Dróg Miejskich (ZDM) obiecywał naprawę chodnika na wiosnę 2022 r., zobaczymy co będzie dalej.
 ● Już w 2008 roku, jako Rada, postulowaliśmy w ZDM zmianę organizacji ruchu na terenie naszej Dzielnicy, w zasadzie bezskutecznie. Ostatnio trzy tygodnie temu, na wniosek grupy Mieszkańców Starego Osiedla,  zaproponowaliśmy radykalną zmianę oznakowania i wprowadzenie skrzyżowań równorzędnych, czyli regułę prawej ręki. Mamy nadzieję, że to rozwiązanie zostanie zaakceptowane i w rejonie Starego Osiedla nareszcie będzie można bezpieczniej poruszać się po naszych ulicach, gdyż tam nie ma chodników!
Może wreszcie skończą się przejażdżki nieodpowiedzialnych kierowców z szybkością ponad 70 km/h w miejscach, gdzie dopuszczalna szybkość wynosi 30 km/h!
 ● Także mieszkańcy innych ulic proszą ZDM o wprowadzenie rozwiązań mających na celu uspokojenie ruchu drogowego – chodzi tu o ulicę Na Łuku, gdzie nagminnie przekraczana jest dopuszczalna prędkość, czyli 30 km/h. Ulica Na Łuku ma chodnik wyłącznie po jednej stronie jezdni i tylko jedno przejście dla pieszych, znajdujące się prawie na samym końcu zabudowań! Ostatnio uzyskaliśmy informację, że realizacja progów wyspowych zostanie wpisana na rok 2026, jednakże będzie uzależniona od posiadanych środków finansowych.
 ● Jeśli chodzi o bezpieczeństwo przechodniów, w tej kadencji udało się wytyczyć kilka nowych przejść dla pieszych, m.in. na ulicach: Żernickiej, Szymanowskiego i Tarnogórskiej, ale przede wszystkim, dzięki Funduszom z Unii Europejskiej, wybudować wyniesione przejście dla pieszych w okolicy naszej SP13 i Przedszkola! W styczniu ubiegłego roku poprosiliśmy o zmianę oznakowania za tym przejściem, gdyż okazało się, że istniejące oznakowanie odwoływało ograniczenie prędkości do 20 km/h, ale nie przywracało obowiązującego tam ograniczenia do 40 km/h!
 ● W 2019 r. skierowaliśmy prośbę o poprawę bezpieczeństwa pieszych na skrzyżowaniu ulic: Granicznej i Olszewskiego / Strzelniczej – niestety, mimo wielokrotnych monitów w tej sprawie, rezultatu nie ma do dziś!
 ● Udało nam się zwiększyć bezpieczeństwo pasażerów wysiadających na ul. Rogozińskiego poprzez przeniesienie przystanku autobusowego w inne, bardziej dogodne i bezpieczniejsze miejsce. Z poprawą bezpieczeństwa pasażerów komunikacji publicznej związane jest także unowocześnione oświetlenie końcowego przystanku autobusowego na ul. Wigilijnej – nowe oświetlenie zostało oddane do użytku 2.12.2022 r.
 ● Z bezpieczeństwem na drogach związana jest także dbałość o stan jezdni w Żernikach, wielokrotnie interweniowaliśmy w sprawie naprawy obramowania włazów kanalizacji, było to na ul. Stepowej, Żernickiej, Legnickiej i innych. Prosiliśmy również o usunięcie zauważonych usterek na terenie Dzielnicy, np. wycięcie wystających na chodniki konarów drzew i krzewów, o poprawę widoczności znaków drogowych z jezdni.
 ● Z drogami i bezpieczeństwem związana jest także sprawa budowy ekranów akustycznych wzdłuż DK88, aby ulżyć mieszkańcom zabudowań sąsiadujących z tą przelotową trasą ze wschodu na zachód Gliwic. Niestety, nasze interwencje w Urzędzie Miejskim nie przyniosły spodziewanych rezultatów – zostaliśmy poinformowani, że ekranów akustycznych nie będzie, natomiast w zamian mają być nasadzone drzewa.
Ale czy to wystarczy, by wytłumić hałas od drogi krajowej DK88?
 ● Podobnym niepowodzeniem skończyły się nasze prośby o zainstalowanie tzw. ulicowskazów na ulicach Starego Osiedla! Osoby przyjezdne, nie znające układu ulic, nie są w stanie trafić na właściwy adres, gdyż brakuje tabliczek z ich nazwami! Nasze prośby były zbywane stwierdzeniem, że ZDM czeka na nowe wzory tablic z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - czekamy od połowy 2022 roku i nie możemy się doczekać!
 ● Rada Dzielnicy zajmowała się także bardziej prozaicznymi sprawami, np. pojemnikami na psie odchody. Okazuje się, że był to spory problem, gdyż takich koszy najzwyczajniej brakowało! W ubiegłym roku nastąpiła zmiana firmy wykonującej tą usługę i przy okazji nastąpiło zweryfikowanie potrzeb w tym zakresie. Nowa firma ustawiła kosze w innych miejscach niż były dotychczas. Po informacji od mieszkańców, został rozesłany e-mail z prośbą o przekazanie do RD swoich uwag w tej materii.
Dzięki odpowiedziom uzyskaliśmy informacje, na podstawie których kosze zostały ustawione zgodnie z potrzebami mieszkańców!
 ● Rada Dzielnicy zajmowała się również potrzebami osób starszych – na ich wniosek poprosiliśmy o ustawienie ławek m.in. na ul. Doby i w innych miejscach Dzielnicy, aby seniorzy mogli odpocząć w drodze do sklepu bądź na spacerze. Klub Seniora działający przy Radzie Dzielnicy, i mający tam swoją siedzibę, mógł liczyć na naszą pomoc finansową na bieżącą działalność, ale także przy zakupach biletów na imprezy kulturalne. Dzięki wsparciu i interwencji Rady Dzielnicy nie został zlikwidowany Oddział PKO BP na Oś. Millenium, z którego korzystają głównie osoby starsze chętnie odwiedzające przy okazji pobliski plac targowy.
 ● Od 2019 r. zwracaliśmy się w sprawie wybudowania podjazdów dla osób na wózkach inwalidzkich, dotyczyło to lokalu Poczty i Rady Dzielnicy. W przypadku Poczty skończyło się to tylko połowicznym sukcesem, gdyż zrobiono jedynie poręcze ułatwiające osobom starszym wejście do lokalu Poczty, natomiast w lutym br. zakończyła się budowa podjazdu do Rady Dzielnicy, teraz osoby na wózkach inwalidzkich będą mogły brać udział w spotkaniach Klubu Seniora lub posiedzeniach Rady Dzielnicy. W lokalu Rady Dzielnicy konieczna była przebudowa toalety, aby spełniała wymagania stawiane takim przybytkom przez stosowne przepisy.
 ● Rada Dzielnicy od dawna zajmowała się sprawami związanymi z ekologią i poszanowaniem przyrody jako takiej. Już w poprzedniej kadencji podjęliśmy działania związane z uświadomieniem mieszkańcom Żernik, jakie skutki może przynieść palenie w naszych piecach „byle czym”, czyli także odpadami plastikowymi, podkładami kolejowymi itd. itp. Nasze działania edukacyjne przyniosły pozytywne efekty, na dachach wielu domów widać panele fotowoltaiczne, wymieniono większość tzw. kopciuchów na piece bardziej ekologiczne. Zresztą sami, wychodząc na spacer odczuwamy, że powietrze w Żernikach pozwala na oddech pełną piersią, co jeszcze kilka lat temu było niemożliwe, szczególnie zimą!
Od kilku lat w Żernikach mamy zainstalowany czujnik jakości powietrza, a wyniki pomiaru, nie tylko pyłów zawieszonych, można zobaczyć na naszej stronie internetowej. Wielokrotnie interweniowaliśmy w sprawach dotyczących zieleni – chociażby w ubiegłym roku na ul. Doby, a wcześniej o odnowienie ławek parkowych przy torze do jazdy na rolkach i na ul. Warmińskiej.
Dla porządku, w tym miejscu przypomnę również o sprawie wycinki lasu żernickiego w latach 2019-2020 i kilkudziesięciu listach wysłanych w obronie lasu do gliwickich Parlamentarzystów i Senatora.
 ● W połowie ubiegłego roku wypłynęła sprawa dzierżawy boiska do piłki nożnej (przy ul. Żernickiej) przez Szkółkę Młodego Sportowca Gliwice. Z pierwszej deklaracji Prezesa Szkółki wynikało, że dzierżawcy chcą mieć ten teren do swojej wyłącznej dyspozycji, miał on zostać ogrodzony stosownym płotem, oczywiście z zamykaną furtką, do której klucze mieliby tylko dzierżawcy boiska. Na coś takiego Rada Dzielnicy nie mogła się zgodzić, gdyż na tym terenie w przeszłości odbywały się Festyny Świętojańskie i inne żernickie imprezy. W listopadzie, przy obecności W-ce Prezydentów Gliwic uzgodniono, że Rada wyrazi zgodę na wydzierżawienie boiska po spełnieniu następujących warunków:
- dostęp do boiska dla mieszkańców niezwiązanych z wydzierżawiającym,
- możliwość organizacji imprez dla społeczności lokalnej
- współpracę i wzajemny szacunek do społeczności lokalnej,
- walidację realizacji postulatów raz w roku,
- prawo do wyboru nazwy boiska.                       
W dniu 26 lutego Rada formalnie wyraziła zgodę na na podpisanie umowy ze Szkółką Młodego Sportowca Gliwice, na okres najbliższych 3. lat.
 ● We wrześniu 2020 r. w Żernikach odbyła się wystawa plenerowa z cyklu: „EtnoPolska 2020”, tematem było:  "Fotograficzne widzenie tradycji. Obrzędy doroczne na Górnym Śląsku". Relację z tego wydarzenia można znaleźć w zakładce „Co nowego w Żernikach” na stronie internetowej naszej Dzielnicy.
 ● Natomiast w tym roku odbędą się XXIII Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego (GDDK) poświęcone Dzielnicy Żerniki. W tym miejscu zwracam się z apelem do rodowitych Żerniczan, przeszukajcie swoje domowe archiwa i jeśli macie jakieś nieznane ogółowi dokumenty z historii Żernik, przedwojenne lub nawet powojenne zdjęcia, znacie jakieś fakty historyczne związane z Żernikami, udostępnijcie je Muzeum, aby można było zrobić ich elektroniczne kopie i rozszerzyć naszą wiedzę o czasach przeszłych naszej Dzielnicy!
 ● Szczegółowe informacje na temat prac Rady Dzielnicy w Żernikach znajdziecie Państwo w zakładce Korespondencja, na naszej stronie internetowej. Zawiera ona jedynie informacje o sprawach załatwianych w formie pisemnej, jednak wiele interwencji zostało wykonanych telefonicznie, tych oczywiście tam nie znajdziemy.

Powyższy tekst pochodzi z marcowego wydania Biuletynu Rady Dzielnicy Żerniki.

Przewodniczący Zarządu Osiedla 
Stanisław Franiel             
Powrót